Efektyvesnį statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymą „Tyrens Lietuva“ užtikrins BIM programinės įrangos vystymo vadovas

 2024-04-10

Metų pradžioje „Tyrens Lietuva“ įsteigta nauja pareigybė – BIM programinės įrangos vystymo vadovas. Juo tapęs Vytautas Pivorius pasakoja, kad, įsigaliojus privalomam statinio informacinio modeliavimo (BIM) taikymui viešajame sektoriuje, pagal BIM metodologiją rengiami projektai kelia tam tikrų iššūkių. Norint įgyvendinti BIM reikalavimus, labai dažnai bazinių programinių įrangų funkcionalumų nebeužtenka arba naudojimasis jais užima labai daug laiko.

BIM programinės įrangos vystymo vadovo pagrindinė veikla – plėsti programinių įrangų funkcionalumus arba sukurti naujus metodus, kaip užduotis atlikti našiau ir kokybiškiau. Pakvietėme Vytautą plačiau papasakoti apie vykdomą veiklą ir tai, kuo ji naudinga inžinieriams.

Kas yra statinio informacinis modeliavimas (BIM)?

Pastebima, kad sąvoka BIM tarp statybos dalyvių vis dar suprantama labai skirtingai. Vieni mano, kad tai tiesiog 3D modelis, kiti – kad tai programinė įranga, o tretiems tai mistinis žodis, kurio vengiama.

Mano nuomone, į BIM turėtume žiūrėti kaip į procesą, kuris tęsiasi visą projekto gyvavimo ciklą ir kuriame visi vadovaujasi bendromis, aiškiai apibrėžtomis taisyklėmis ir reikalavimais. To pagrindas ir neatsiejama dalis yra 3D modelis su jame patalpinta tam tikra informacija ir bendroji duomenų aplinka CDE, kurioje visi projekto dalyviai komunikuoja ir dalijasi informacija nustatytu formatu.

Kokie pagrindiniai BIM privalumai?

Kiekviename projekto etape galime įžvelgti skirtingus privalumus. Kalbant apie projektavimo etapą, taikydami BIM metodologiją galime panaudoti 3D modelį klaidoms identifikuoti ankstyvesnėje projekto stadijoje, o modelyje patalpintą informaciją – kiekiams skaičiuoti automatizuotu būdu.

Taip pat naudojama CDE (bendra duomenų aplinka) leidžia visiems projekto dalyviams bendrauti vienoje aplinkoje ir dalintis naujausia informacija nustatytu formatu. Tai pagerina informacijos kūrimą, dalijimąsi ir išleidimą. Vadovaujantis bendromis nustatytomis taisyklėmis projekto informacija tampa labiau struktūrizuota.

Kaip tu pasukai į šią sritį?

Esu baigęs kelių inžineriją ir dar studijuodamas pradėjau dirbti kelių inžinieriumi, keletą metų dirbau prie įvairių kelių ir gatvių projektų, kartu domėjausi ir gilinausi į programinę įrangą, kuria tie projektai ir buvo įgyvendinami. 2019 metais, prasidėjus „Rail Baltica“ projektui ir pradėjęs dirbti prie jo BIM koordinatoriumi, vis labiau gilinausi į BIM ir su tuo susijusias sritis. „Rail Baltica“ projekte BIM koordinatoriumi darbavausi trejus metus, taip pat kūriau įvairius įrankius, padedančius projektuotojams automatizuoti kasdienes projektavimo užduotis.

Kiek vėliau baigiau 7 mėn. programavimo kursus, kuriuose įgavau naujų įgūdžių, kurie leidžia kurti pažangesnius įrankius, padedančius kurti BIM modelius ir automatizuoti projektavimo užduotis.

Ką apima BIM programinės įrangos vystymo vadovo veikla?

Mano veiklą galima išskirti į dvi sritis: BIM koordinavimą projektuose ir BIM programinės įrangos vystymą.

Kaip BIM koordinatorius dirbu konkrečiuose projektuose ir esu atsakingas už projekto BIM reikalavimų įgyvendinimą. Tai apima BIM vykdymo plano rengimą ir priežiūrą, kad planas būtų vykdomas, taip pat bendro apjungto modelio parengimą ir modelių neatitikčių tikrinimą, CDE aplinkos priežiūrą ir darbo joje koordinavimą.

Kita sritis, kuri šiuo metu ir yra pagrindinė, tai BIM programinių įrangų vystymas. BIM projektuose dažnai susiduriama su iššūkiais, kai norint įgyvendinti BIM reikalavimus projektavimo programinių įrangų bazinių funkcionalumų nebeužtenka arba naudojimasis jais užimtų begalę laiko. Dėl to kyla poreikis praplėsti programinių įrangų funkcionalumus arba sukurti naujus metodus, kaip užduotis atlikti našiau ir kokybiškiau. Tam kuriu papildomus papildinius programose, vizualinius kodus, naujas komponentų bibliotekas, naujas taisykles, instrukcijas ir taikome gerąsias praktikas.

Sukūrus naują įrankį viskas tuo nesibaigia, reikalingas įrankio aprašymas, instrukcijos ar vaizdo įrašai, kaip juo naudotis, taip pat jie nuolat atnaujinami, todėl svarbu sekti versijų pokyčius. Visą šią informaciją reikia sukelti naudotojui patogioje ir greitai pasiekiamoje vietoje, tam buvo sukurtas vidinis puslapis „BIM Hub“. Jame talpinami vidiniai įmonės BIM projektų standartai ir rekomendacijos, BIM gairės ir įvairių įrankių naudojimo bei taikymo instrukcijos.

Linkime Vytautui motyvuojančių iššūkių ir sėkmės.