Prof. Birutės Galdikas įkvėpta aukštapelkės pritaikymo turizmui vizija

 2024-07-01

Jubiliejiniame architektūrinių ir urbanistinių idėjų konkurse „Išmanusis miestas 10“ prie vienos iš komandų jungėsi ir „Tyrens Lietuva“ Architektūros skyriaus kraštovaizdžio architektė Karolina Brundzaitė. Ši komanda pasirinko Mažeikių rajono pasiūlytą užduotį „Didžlaukio aukštapelkės durpyno pažintinio edukacinio tako pritaikymas turizmo poreikiams“. Dalinamės Karolinos pasakojimu apie idėją ir patį konkursą.

„Structum“ žurnalo rengiamas projektas „Išmanusis miestas“ vyko jau dešimtą kartą. Kasmet kuriama platforma, kurioje susitinka Lietuvos savivaldybės ir geriausi architektūros, urbanistikos, inžinerijos, statybos profesionalai bei aukštųjų mokyklų studentai. Konkurso dalyviai pateikia idėjas ir projektus, atitinkančius dalyvaujančių savivaldybių poreikius bei lūkesčius. Vieno konkurso ciklas trunka 10 mėnesių.

Dalyvauti šiame projekte mūsų komanda buvo pakviesta jau besibaigiant projekto laikui. Didžiąją komandos dalį sudarė kraštovaizdžio architektai iš Kinijos. Iš trylikos dalyvavusių savivaldybių ir Lietuvos oro uostų pateiktų teritorijų pasirinkome Mažeikių rajono pasiūlytą užduotį „Didžlaukio aukštapelkės durpyno pažintinio edukacinio tako pritaikymas turizmo poreikiams“.

Mažeikių aukštapelkė, atlikus melioracijos darbus, buvo nusausinta ir tapo šiuo metu neeksploatuojamu durpynu. Susiformavę natūralūs pasivaikščiojimo takai ir keliukai tapo mažeikiškių pamėgta pasivaikščiojimo vieta. Siekiant atkurti ankstesnį aukštapelkės statusą, planuojama užtvenkti melioracinį griovį ir su juo sujungtus melioracijos tinklus. Tokiu atveju didžioji dalis pasivaikščiojimo pažintinių turistinių takų taps drėgni ar bus visiškai užlieti. Visgi ši teritorija gali būti puikiai išnaudota turizmui, įrengiant pažintinius takus, poilsio vietas, apžvalgos aikšteles vaizdingose atokvėpio aikštelių vietose. Takai sudarytų galimybę pasirinkti vieną iš daugelio maršrutų.

Nagrinėjant tvarumo, gamtos išsaugojimo problemas teritorijai suteikėme „Miško žmonių tako“ pavadinimą. Pasirinkome juo pagerbti prof. Birutę Galdikas ir jos atsidavimą orangutanams. Lietuvių kilmės profesorė Birutė Galdikas yra viena žymiausių antropologių pasaulyje, gamtosaugininkė, žymiausia orangutanų tyrinėtoja. Ji taip pat lankosi Lietuvoje ir rūpinasi mūsų gamtosauginėmis problemomis. O pelkės atkūrimas yra reikšmingas žingsnis gamtos saugojimo ir klimato kaitos srityje.

Orangutano pavadinimas malajų kalba reiškia „miško žmogus“. Tai yra didžiausias medžiais laipiojantis žinduolis. Nors ir retai, tačiau orangutanai kartais vaikšto ant žemės. Takas atspindi orangutano gyvenimą, ėjimas taku – tai ėjimas tarp medžių pelke, tik kartais nulipant nuo tako ant miško žemės.

Projekto koncepcija buvo kuriama atsižvelgiant į penkis pagrindinius žmogaus pojūčius: regą, klausą, lytėjimą, skonį, uoslę. Projektuojamos apžvalgos aikštelės paukščiams, gyvūnams stebėti, pasyviam poilsiui, „plūduriavimo“ aikštelė, vaikų edukacinė ir žaidimų aikštelės.

Birželio 11 d. Trakų Vokės dvare vyko finalinis „Išmanusis miestas 10“ renginys. Jame buvo pristatyti visi konkurse dalyvavę darbai. Geriausiems apdovanojimus skyrė dalyvavusios savivaldybės ir „Structum“ žurnalas. Komanda ir aš asmeniškai džiaugiamės, kad Mažeikių savivaldybės atstovai įvertino mūsų pasiūlymus: jiems patiko projekto koncepcija, teiktos idėjos, išskyrė medžiagiškumo parinkimą.

Renginyje aptartos tvarumo išmaniųjų technologijų temos, ateities vizijos, problemos, iššūkiai, su kuriais susiduria savivaldybės savo teritorijose.

Džiaugiuosi, jog galėjau dirbti tarptautinėje komandoje, analizuoti tvarumo klausimus, spręsti problemas, teikti pasiūlymus šiai teritorijai optimizuoti.

Projekto autoriai: Jiachun Fan, Song Ge, Junfang Xie, Xinyan Li, BoWei Liao, Karolina Brundzaitė, Salomėja Kuzienė, Rasa Sloveckaitė.