Savanorystė, atverianti neeilinių pastatų duris

 2024-04-24

Šiemet gegužės 18–19 dienomis vyks jubiliejinis – dešimtasis – atviros architektūros savaitgalis OPEN HOUSE VILNIUS, kai galima patekti į dažnai pašaliniams lankytojams uždarus objektus ir ekskursijų metu daugiau sužinoti apie jų atsiradimo istoriją, susipažinti su architektūriniais sprendimais, interjeru.

Renginyje jau trečius metus savanoriauja Architektūros skyriaus vyresnioji architektė Kristina Paužienė. Ji šiemet ves ekskursijas Keistuolių teatre. Kristina papasakojo, kaip vyksta pasirengimas šiam grandioziniam renginiui ir kokius objektus verta aplankyti.

Kristinos savanorystė „Open House Vilnius“ prasidėjo 2015 m., internete pamačius skelbimą, jog trūksta savanorių. Renginyje gali savanoriauti įvairiausių sričių žmonės, pavyzdžiui, Keistuolių teatre ekskursijas ves ir profesionalios gidės, ir aktorė, ir konstruktorė.

Intensyvaus pasirengimo laikotarpis

Pasak Kristinos, organizacinę renginio komandą sudaro projekto vadovai, kuratoriai, mentoriai ir savanoriai. Mentoriai atsako už savo savanorių grupę ir ekskursijos turinį. Rengdami informaciją apie pastatą jie susitinka su architektais, pastate veikiančių įstaigų administracija ir kt.

O savanoriai – o jų šiemet yra net 500 – veda ekskursijas. Kadangi renginys nemokamas ir labai populiarius, savanoriams taip pat tenka valdyti laukimo eiles. Paprastai Kristina jungdavosi įpusėjus pasirengimui, o šiemet užkulisius gali stebėti nuo pačios pradžios.

„Pasirengimas ekskursijoms su savanoriais prasideda likus keliems mėnesiams. Įvadinio susitikimo metu savanoriams ne tik buvo pristatyti objektai, bet ir paskaityta paskaita apie viešąjį kalbėjimą. Rengdamiesi ekskursijoms, savanoriai susipažįsta su medžiaga apie objektą. Vėliau su mentoriumi apžiūrimas pastatas, atsakoma į kylančius klausimus. Taip pat vyksta bandomosios ekskursijos, kurias vedame kitiems savanoriams, – jose sudalyvavę, teikiame grįžtamąjį ryšį, pasiūlymus, kaip ekskursiją padaryti dar sklandesnę ir įdomesnę. O įvykus renginiui baigiamajame susitikime organizatoriai pateikia statistiką, kiek žmonių apsilankė, kokie buvo populiariausi objektai“, – pasiruošimo užkulisiais dalijasi K. Paužienė.

Naujos erdvės ir jau populiarūs objektai

Jubiliejiniame renginyje ekskursijos vyks 60-yje pastatų. Dvylikos iš jų durys bus atvertos pirmą kartą.

„Lankomi objektai varijuoja nuo visuomeninių iki gyvenamųjų namų. Dešimtojo „Open House Vilnius“ tema – žmonės, kuriantys miestą. Kadangi architektai kuria miestą tiesiogine prasme, tad tarp objektų rasite ne vieną architektų biurą. Pati vesiu ekskursijas Keistuolių teatre ir labai rekomenduoju jame apsilankyti – ekskursija truks valandą, o nauja grupė bus įleidžiama kas 20 minučių.

Iš naujai pristatomų objektų mano dėmesį patraukė Radijo namai, kuriuose glaudžiasi „M-1“ grupės radijo stotys, buvusioje Spartos fabriko teritorijoje įsikūrusio Lietuvos vienaragio „Nord Security“ būstinė „Cyber City“, Dūmų fabrikas, Lietuvos audiosensorinė biblioteka.

Jau ne vienus metus daug dėmesio sulaukia kompozitorių namų erdvės, Tuskulėnų rimties parko koplyčia-kolumbariumas, Pirklių klubas, Vilniaus choralinė sinagoga. Žemės ūkio duomenų centras žavi savo freskomis, TARTLE I Lietuvos meno pažinimo centras įdomus tiek dėl jame esančių meno kūrinių, tiek dėl architektūrinių sprendimų. Pačiai teko savanoriauti Vilniaus termofikacinėje elektrinėje, kurią rekomenduoju aplankyti“, – pasakoja Kristina.

Akiratį plečianti veikla

Pasak Kristinos, jai ši savanorystė patinka dėl galimybės kitu žvilgsniu pamatyti pastatus ar lyg detektyvui atrasti paslėptas jų istorijas.

„Open House Vilnius“ tuo ir fainas, kad atkreipia dėmesį į tokius pastato aspektus, kurių nebūtum pastebėjęs, gali susipažinti su statinio istorija. Tuomet pastatas tau tampa kitoks, savas. Nors, pavyzdžiui, studijuodama dažnai praeidavau pro Šiuolaikinio meno centrą, tik po savanoriavimo, sužinojusi daugiau apie pastato kūrybinį procesą, architekto pasirinktas detales, eidama nuo Didžiosios gatvės vis atkreipiu dėmesį į langus, suprojektuotus taip, kad galėtum matyti Visų Šventųjų bažnyčią.

Po renginio imi daugiau dėmesio skirti įvairioms detalėms. Šis renginys taip pat padeda plėsti akiratį, gilintis į istorinius pastatų aspektus, man labai įdomią paveldo temą. Kartu mėgstu dalintis sužinota informacija, tad atvykus svečiams mielai jiems pasakoju pastatų istorijas“, – įspūdžiais dalijasi architektūrą baigusi specialistė.

Ji pataria susiplanuoti renginio maršrutą, kad nesiblaškant pavyktų aplankyti daugiau dominančių pastatų ir ragina nepraleisti neeilinės progos geriau pažinti vertingą Vilniaus architektūrą.

Visą lankytinų objektų sąrašą rasite čia https://madeinvilnius.lt/pramogos/renginiai/jubiliejinis-open-house-vilnius-atskleidzia-programa-pastatu-sarasas/

Renginio svetainė Open House Vilnius